Historia

Historyczne wiadomości strażackie 1923-2008
OSP w Luboszu

Początek organizowania straży pożarnej w Luboszu, przypada w miesiącu kwietniu 1923r. I wówczas wybrano zarząd w osobach:
– prezes Fiksa Maksymilian
– za-ca Wesołowski Łucjan
– naczelnik Kęsy Antoni
Mieszkańcy wsi z zadowoleniem przyjęli zorganizowanie ochotniczej straży pożarnej społecznej organizacji, która zapewni jej pomoc, ochroni mienie i życie obywateli oraz zwalczy pożary i klęski żywiołowe. OSP w roku 1934 dokonuje oceny działalności i zmiany w zarządzie, prezesem zostaje Wesołowski Łucjan pozostali członkowie bez zmian. Zarząd funkcję wykonuje do chwili wybuchu II wojny światowej, która przerwała działalność straży, gdyż liczni mieszkańcy Lubosza zostali wysiedleni przez okupację niemiecką.
Nadszedł rok 1945 wyzwolenie i koniec wojny. Do Lubosza powrócili ocaleni z wojennej okupacji wysiedleni mieszkańcy.
Jednak okres ten przyczynił się do opóźnienia działalności straży, ponieważ cały dorobek zaginął, wobec czego trzeba było zaczynać od nowa.
Rok 1945 rozpoczął nowy etap pracy organizacyjnej i szkoleniowej straży. Na walnym zebraniu wybrano nowy zarząd w składzie:
-prezes Wesołowski Łucjan
– naczelnik Konieczny Sylwester
– za-ca Nowak Franciszek
W roku 1946 OSP otrzymuje motopompę zakupioną, przez Gminną Radę Narodową w Kwilczu oraz Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W roku 1955 funkcję naczelnika obejmuje druh Kita Stanisław. Następne lata to dalszy rozwój działalności straży, postanowiono wybudować w czynie społecznym pomieszczenie na sprzęt, czego efektem budowanie i oddanie do użytku w roku 1966 nowej strażnicy i świetlicy. Duży udział w budowie tego obiektu mają mieszkańcy i strażacy Lubosza, którzy rozumieją potrzebę społecznego zaangażowania, bez ich udziału nie ma miejsca żadna inwestycja. Społeczne zaangażowanie strażaków i mieszkańców zostało ocenione przez władze powiatowe i wojewódzkie, czego dowodem są przyznane nagrody za prace społeczne na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze w roku 1971 dokonując oceny działalności straży wybrało nowy skład zarządu:
– prezes Wesołowski Łucjan
– naczelnik Kita Stanisław
– za-ca Górny Stanisław
– sekretarz Heith Leon
– skarbnik Melonek Franciszek
W tym, że roku straż nasza otrzymała wóz bojowy Żuk przekazany przez Komendę Rejonową w Międzychodzie oraz wiele innego sprzętu. Strażacy nasi w celu podniesienia swych umiejętności fachowych, przeprowadzali ćwiczenia i uczestniczyli w zawodach pożarnych organizowanych przez Komendę Rejonową w Międzychodzie. W roku 1973 przypadło 50- lecie jubileuszu OSP w Luboszu. Z tej okazji, społeczeństwo i organizacje społeczne ufundowały sztandar organizacyjny, w dowód społecznego uznania i podziękowania za społeczną służbę i walkę z pożarami.
W dniu 19 lutego 1975r. walne zebranie uzupełnia zarząd, na naczelnika wybiera Górnego Stanisława, gdyż druh Kita Stanisław objął funkcje Gminnego Komendanta OSP.
Komisję Rewizyjną wybrano w składzie:
Mleczak Czesław,
Melonek Michał,
Pacholak Józef.
W latach 1974-1981 zarząd działał w składzie
– prezes Kita Stanisław
– naczelnik Górny Stanisław
– sekretarz Heith Leon
– skarbnik Melonek Franciszek
Komisja rewizyjna: Pacholak Józef, Mleczak Czesław, Górny Czesław
Dnia 27 maja 1983r. obchodziliśmy 60-lecie powstania naszej OSP. Jubileusz ten został połączony z obchodami Dnia Strażaka. Organizatorami tej imprezy był Zarząd OSP w Luboszu, Zarząd Gminny ZOSP w Kwilczu oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Luboszu. Uroczystość została połączona z wręczeniem odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa i wysługę lat.
W dniu 16 listopada 1983r. odszedł z naszych szeregów strażackich na wieczny spoczynek zmarły, długoletni działacz strażacki druh Stanisław Kita pełniący funkcję Komendanta Gminnego OSP w Kwilczu oraz prezesa naszej OSP.

W styczniu 1984r. walne zebranie sprawozdawcze wybiera zarząd w osobach:
– prezes Heith Leon
-naczelnik Górny Stanisław
– sekretarz Wesoły Piotr
– skarbnik Melonek Franciszek
Nastąpił nowy okres owocnej działalności OSP. Strażacy staja się bardziej aktywni w pracach społecznych, organizują różne imprezy propagandowe i kulturalne. Wzrastają środki finansowe OSP, za które zakupione zostają mundury wyjściowe , organizowane są wycieczki krajoznawcze. Członkowie OSP z Lubosza biorą udział w każdej imprezie organizowanej z okazji świąt państwowych. Wzrost autorytet OSP w gminie i rejonie. Podniosła się także sprawność organizacyjna sekcji bojowej, do czego przyczyniły się regularne ćwiczenia i zajęcia szkoleniowe. W roku 1984 na zebraniu powstaje wspólna inicjatywa OSP i KGW o rozbudowie świetlicy z zapleczem socjalnym. Powołano Społeczny Komitet rozbudowy świetlicy w składzie:
– przewodniczący Heith Leon
– wi-ce przewodniczący Szarata Tadeusz
– członek Górny Stanisław
– Członek Górny Czesław
– członek Wesoły Piotr
– Członek Wesoły Andrzej
14 maja 1988r z okazji 65 -lecia powstania OSP w Luboszu odbyła się uroczysta akademia, na której byli obecni Komendant Rejonowy Straży Pożarnej w Szamotułach, przedstawiciel zarządu woj. ZOSP w Poznaniu oraz władz gminy i Zarządu Gminnego ZOSP w Kwilczu. Przemówienie okolicznościowe o działalności OSP wygłosił prezes OSP Heith Leon. Odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń pożarniczych za zasługi dla pożarnictwa. Z okazji 65- lecia działalności OSP sztandar został odznaczony Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, a medali wręczono:
– złotych -2
– srebrnych -4
– brązowych -6
Oraz odznaki Strażak Wzorowy
Dzień 26 czerwca 1988r. Jest bardzo pamiętny. Nasza drużyna żeńska w wieku 12-15 lat zajęła I miejsce w Wojewódzkich Zawodach Sportowo- Pożarniczych w Poznaniu. Za co otrzymaliśmy nagrodę z Komendy Rejonowej w Szamotułach nową motopompę. Rozbudowa świetlicy dobiegła końca w roku 1990.

Uroczyste otwarcie z przecięciem wstęgi odbyło się w miesiącu kwietniu z społecznym poparciem władz polityczno- administracyjnych gminy. Dzięki pomocy finansowej Rady Gminy w Kwilczu oraz aktywnej pomocy społeczeństwa Lubosza udało się zakończyć budowę. W maju 1995r. druh Melonek Franciszek z powodu choroby złożył rezygnację z funkcji skarbnika na zarządzie zostaje powołany druh Roman Konieczny. Braliśmy udział w uroczystościach na terenie gminy z okazji Milenium 2000, gdzie odbyła się Masza święta dla strażaków 3 dekanatów u Sióstr Urszulanek w Pniewach. Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze 21.02.2001r. dokonuje oceny OSP wybrani skład osobowy zarządu:
-prezes Heith Leon
– naczelnik Górny Stanisław
– za-ca naczelnika Pacholak Henryk
-sekretarz Wesoły Piotr
– skarbnik Konieczny Roman
– kronikarz Prętka Mirosława
Komisja Rewizyjna: Górny Czesław, Pacholak Marek, Mleczak Czesław.
Duże uznanie należy się do Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Poznaniu i Związkowi Głównemu w Warszawie, które to organizują dla MDP różne festyny, rajdy, konkursy plastyczne. Kronika prowadzona przez druh Prędką Mirosławę w Luboszu brała udział w ,, VI Ogólnopolskim Konkursie Kronik” gdzie została bardzo wysoko wyróżniona. Na jednym z posiedzeniu Zarządu Gminnego i związku OSP rozpatrywano sprawę o zakupie samochodu ciężarowego dla naszej jednostki. Nasza jednostka wystąpiła do MON w Warszawie na zakup podwozia do karosowania. 3- letnie oczekiwania nie przyniosły rezultatu w miedzy czasie Zarząd Gminny OSP w Kwilczu złożył wniosek zaopiniowany przez Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Międzychodzie o przydzielenie naszej jednostce samochodu wycofanego z podziału w Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu. W końcu wspólnie z zarządem Gminy i Związku OSP zwróciliśmy się do Wójta Gminy, który zaprosił nas na Posiedzenie zarządu. Zostaliśmy upoważnieni do szukania samochodu używanego. Padła decyzja wyjazdu do Chełmna k/Świecic wybrano samochód MAGIRUS rocznik 1975, zbiornik 2000 litrów, napęd na 2 osie, kabina 9 osobowa. Po przyjeździe przedstawiono opinie wójtowi i zarządowi. Szybko przystąpiono do szukania pieniędzy , uruchomiono sprzedaż cegiełek przez jednostkę, szukano sponsorów, organizowano zabawy itp. W końcu uzbierano pieniądze, odebraliśmy samochód 17.12.2001.

Na początku roku 2002 OSP w Luboszu zgłosiła samochód bojowy do podziału KRSP w Międzychodzie. W miesiącu maju zostało organizowane przez jednostkę OSP w Kwilczu obchody 65- lecia wraz z obchodami Święta Strażaka zawodami pożarniczo- sportowymi. Między jednostkami Mechacz, Daleszynek i Niemierzewo o samochód marki Żuk wycofany z OSP Lubosz. Wygrało OSP Mechnacz. W miesiącu lutym odbyło się zebranie walne sprawozdawczo- wyborcze na którym ustępuje druh Stanisław Górny, długoletni naczelnik, związku z tym nastąpiła zmiana zarządu.
Powołano skład zarządu:
Prezes Leon Heith
Naczelnik Robert Dach
Zastępca naczelnika Henryk Pacholak
Sekretarz Piotr Wesoły
Skarbnik Roman Konieczny
Kronikarz Mirosława Prętka
Komisja rewizyjna
Czesław Górny
Henryk Prętki
Czesław Mleczak

W związku z licznymi wypadkami przy głównej trasie, kilku strażaków zrobiło kurs ratowników medycznych, dlatego złożyliśmy wniosek we wrześniu 2006 do Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu o wejście do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, gdzie został zaopiniowany negatywnie, wniosek ten złożyliśmy ponownie z nadzieją, że zostanie rozpatrzony pozytywnie.
W związku, że mamy przeszkolonych siedmiu ratowników przedmedycznych, wystąpiliśmy z wnioskiem do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu o przydzielenie naszej jednostce Zestawu Medycznego PSP R1 wraz z deską ortopedyczną. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
Bierzemy udział w licznych festynach, pokazach. W maju 2007 pokaz jednostki ratownictwa wodnego OSP Sieraków. Na terenie miejscowego jeziora zorganizowano akcję ratowniczą przy udziale ratowników medycznych OSP Lubosz.

Z okazji obchodu rocznicy 85- lecia OSP postanowiono odnowić strażnicę, wymalowano garaż, pomieszczenia socjalne, elewację zewnętrzną.
Święto Strażaka i Dni Ochrony Przeciwpożarowej stanowią szczególną okazję do podsumowania dorobku do dalszego sprawnego działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej.